Yalnızca Yaşama

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Dakar İslam Enstitüsünü Ziyaret Etti!

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Dakar İslam Enstitüsünü Ziyaret Etti!

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan 2013 yılının ilk yurtdışı gezisini Afrika kıtasına yaptı. Bu bağlamda Gabon, Nijer ve Senegal’i ziyaret eden Başbakanımıza, bu ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, İş Adamları Heyeti, Şefkat Yolu Derneği Başkanı Nurettin Korkut ve Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan eşlik etti.

Afrika gezisinin son ayağı olan Senegal’den ayrılmadan önce Başkent Dakar’da bulunan “Dakar İslam Enstitüsü” ve ülkenin en büyük Camisi olan Grand Mosque’yi ziyaret etti. 1973 yılında Fas kralı tarafından Senegal’e hediye olarak yaptırılan Grand Mosque yani Büyük Camii ve Dakar İslam Enstitüsü 2010 yılında Şefkat Yolu Derneği’nin Senegal’deki partneri “La Voie De La Charite” tarafından restore edildi ve eğitime başladı. Beraberindeki heyetle külliyeyi ve külliye içerisinde Şefkat Yolu Derneği’nin destekleriyle La Voie De La Charite tarafından kız öğrenciler için yeni yapılan “Dakar İslam Enstitüsü Kız Bölümü” binasında çeşitli izlenimlerde bulunan Sayın Erdoğan, Dernek yöneticileri, öğretim görevlileri ve öğrencilerle sohbet edip özellikle yine Şefkat Yolu Derneği tarafından finanse edilen hafızlık kursundaki çocukların söyledikleri ilahi ve duaları dinlerken duygu dolu anlar yaşadı.Başbakanımızı bu ziyaretinde Dakar İslam Enstitüsünde, Senegal Milli Eğitim Bakanı ve Şefkat Yolu Derneği Başkanı Nurettin Korkut  karşıladı.

Yapılan bu güzel çalışmalardan duydukları mutluluğu dile getiren Başbakan Erdoğan bu güzel işlerin devamını ve samimi bir birlikteliğin uzun süreler devam etmesi temennisinde bulunarak enstitüden ayrıldı.


 

Leave a Comment