Yalnızca Yaşama

Kazakistan ile Türkiye Arasında Kurulan Şefkat Köprüsü

Kazakistan ile Türkiye Arasında Kurulan Şefkat Köprüsü

Kazakistan kanunlarına göre kurulmuş olan Şefkat Yolu Derneği’nin Kazakistan’daki partneri Kazakistan 2030 Kazak-Türk Gençleri Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Almaata, Astana ve Çimkent şubeleriyle faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Çalışmaları, bölge insanının Türkiye ile olan dostluğuna ciddi ölçüde katkı sağlayan vakfın, ayrıca bölgede ticari faaliyetlerde bulunan Türk-Kazak işadamlarının muhtelif seminer programlarıyla vakıf şubesinde bir araya getirilmesi, yakınlaşmalara vesile olmaktadır.

Kazakistan diyanet işleri başkanlığı ile imzalanan bir protokole dayanarak çalışmalarını sürdüren vakıf şubeleri; Eğitim, Yardım, Seminerler, Kurban Organizasyonları, Programlar ve Basın-Yayın gibi konularda faaliyet göstermektedir.

1998 yılından beri örgün ve yaygın eğitim faaliyetlerinde bulunan vakıf şubeleri fakir ailelere ve öğrencilere periyodik olarak erzak, elbise, kitap ve kırtasiye yardımında bulunulmaktadır.

Haftalık periyotlarla halka ve öğrencilere yönelik, geniş katılımlı seminer çalışmalarına devam eden vakıf, dini ve milli bayramlarda, mübarek gün ve gecelerde, şehrin en büyük tiyatro salonlarında programlar yapılmakta ve bu programlar halktan yoğun ilgi görmektedir. Yine ramazan aylarında geniş katılımlı iftarlar verilmektedir.

Vakıf, her yıl Türkiye’den kendilerine verilen vekâletler ile Türkiyeli Müslümanların kurbanlarını bölgede sıhhi ortamlarda dini esaslara göre kesmekte ve bölge halkıyla paylaşmaktadır.

Leave a Comment