Yalnızca Yaşama

Türkiye ile Çin Arasında Dini Sahada Tarihi Anlaşma

Türkiye ile Çin Arasında Dini Sahada Tarihi Anlaşma

Resmi temaslarda bulunmak üzere Çin’in başkenti Pekin’e giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Çin Din İşleri Bakanlığı ile din eğitimi, din hizmetleri, dini yayıncılık ve hac konularını içeren protokol imzaladı.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez Diyanet İşleri Başkanı seviyesinde gerçekleşen ziyarette imzalanan protokolle Çin’de yaşayan Müslümanlarla var olan ilişkiler en üst seviyede sağlıklı bir zemine oturtulmuş oldu.

İmzalanan protokole göre bundan böyle Çin’de yaşayan Müslümanlar din eğitimi almak isteyen çocuklarını Türkiye’ye hem imam hatiplere, hem ilahiyat fakültelerine, hem de yüksek lisans ve doktora yapmak üzere gönderebilecekler. Çin’de 40 bin camide görev yapan 50 bin din görevlisinden, isteyenler Türkiye’de hizmet içi eğitime tabi tutulabilecekler. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çin Din İşleri Bakanlığı ve Çin İslâm Cemiyeti arasında ilk kez imzalanan bu protokolle başta Kur’an-ı Kerîm olmak üzere pek çok İslâmî kaynak eser ve klasikler Çine’ye çevrilebilecek ve bu yayınlar iki kurumun ortak yayını olarak Çin’de oluşturulacak matbaada basılabilecek.

Şefkat Yolu Derneği olarak bu protokole istinaden Hong-Kong ve Tayvan’daki kitap basım ve dağıtım faaliyetlerimizi Çin’de de yapmayı “şefkat programımıza” dahil ettik.

Leave a Comment