Yalnızca Yaşama

Afrika’ya Yardım Seferberliği

Afrika’ya Yardım Seferberliği

Afrika’yı, hep uzaktan seyrettik. Açlıktan bitkin düşmüş, zayıf, kemikleri derisinden fırlayacak gibi duran siyah tenli çocuklar, kadınlar ve erkekler. Afrika, hep yardım edilmesi gereken, halimize şükretmeye bizleri sevk eden bir coğrafya…

Gecenin en koyu karanlığı, şafağa yakın olan zamandır. Bir kapı kapanırsa başka bir kapı açılır. İnsanı hayata bağlayan en önemli şey, umuttur. Biz de Şefkat Yolu olarak umutları yeşertmek için Afrika’ya, sömürgenin çağlar gerisine attığı kara kıtanın o kara bahtlı mazlum insanlarına el uzatmaya, onları yakından tanımaya karar verdik. İlk durağımız Senegal oldu. Daha sonra Sierre Leone, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Moritanya, Etiyopya ve Liberya’yı ziyaret ederek izlenimlerde bulunduk. Aktörleri değişen, ama senaryosu hep aynı dramları tekrar tekrar seyrettik.

Bizler, Senegal’i merkez kılarak, etrafındaki diğer mazlum gönüllere de ulaşmak ve Afrika’ya artık yalnız olmadıklarını hissettirmek için hemen çalışmalara başladık. İlk önce bölgede eğitim ve yardım faaliyetlerini koordine etmek üzere, “La Voie De La Charite” adında bir vakıf merkezi oluşturduk ve Necmettin Esad Belen kardeşimizi Genel Koordinatör olarak bölgedeki faaliyetlere hız kazandırmak ve Afrika halkının mahkûm olduğu çaresizlik karşısında umutlarını yeşertmek adına ailesi ile birlikte Senegal’e yerleştirdik. Akabinde beş Türk ailesi daha orada hizmet etmek için hicret etti. Şimdi Afrika’daki umutları yeşertmek adına dernek olarak çok daha güçlü ve kararlıyız.

İslam Enstitüsü, Hafızlık Merkezi, Yaygın Eğitim Kursları ile gece gündüz demeden hayırseverlerimizin ve gıda, giyim, kırtasiye ve ilaç gibi ayni yardımları ile nakdi bağışlarını bölge halkına “La Voie De La Charite” aracılığı ile ulaştıran bir köprü olduk.

Leave a Comment