Yalnızca Yaşama

Senegal Dakar İslam Enstitüsü Hizmete Açıldı

Senegal Dakar İslam Enstitüsü Hizmete Açıldı

Şefkat Yolu Derneği’nin Senegal’deki partneri La Voie De La Charite (Şefkat Yolu Vakfı)’nın Senegal Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokol gereği 2011-2012 öğretim yılında Arapça İmam-Hatip Lisesi müfredatıyla eğitime başladı. Enstitü’de, erkek ve kız fakülteleri ayrı olup, 27 öğretim görevlisinin nezaretinde toplamda 170 öğrenci yatılı ve gündüzlü olarak eğitim ve öğretime başlamıştır.

Enstitüye Türkiye’den Şefkat Yolu Derneği ve TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) vasıtasıyla hoca, kitap, araç ve gereç takviyesi yapılmış, okul ve yurt binaları ciddi onarımdan geçirilmiş olup Kız Fakülte binası beş ay gibi kısa bir sürede yeniden inşa edilmiştir.

Enstitüde; uygulama mescidi, modern sınıflar, bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, konferans salonu, toplantı salonu, idari bölümler, yemekhane, çamaşırhane, tuvalet ve banyolar, içinde süs havuzları olan geniş bir avlu ve yemyeşil bir bahçe mevcuttur.

Mezun öğrencilere Senegal Milli Eğitim Bakanlığı tarafından diploma verilecek olup, öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda din derslerini okutabilecek ve camilere imam olarak atanabileceklerdir. Ayrıca mezun olan öğrencilerden seçme gruplar oluşturularak Türkiye’de bir üst programda eğitim görmeleri sağlanacaktır.

Leave a Comment